TRY IT FREE FOR 4 WEEKS!

enter your zip to see stores available in your area START TRIAL NOW
Teri's Blog

My Menu for $1.50 a Day

Posted By: terisblog on April, 25 2013

Live Below the Line Beans

Over the last few weeks, I’ve blogged, tweeted and Facebooked about Live Below the Line, which is 5 days, beginning Mon. April 29th.

So here’s my plan to feed myself on $1.50 a day…

I didn’t ask my family to participate, but I’ll still cook dinner for them, and figure the cost of whatever I eat. I already calculated the costs of some things I have planned to make it easier for me to keep track of. You know I buy on sale with coupons, etc., so my cost per unit is pretty low. I will NOT be eating all of this every day. This is just my “menu”, that I can choose from to tally up costs.

Breakfast – I usually drink several cups of coffee in the morning, but I’m pretty sure I’ll skip coffee in favor of saving up for food. Then, late morning, I usually drink a tablespoon of chia seed in a glass of water. I hope I decide to continue to take the chia seed, because it gives me sustained energy, even though it’s expensive at 27 cents a tablespoon. We’ll see. I went gluten free awhile back, but I found a sprouted grain bread, “Ezekiel 4:9”, that doesn’t react like wheat for me. So I’ll be eating that this week if I want a poached egg on toast, or open faced sandwich. Ezekiel is cheaper than buying gluten free bread, or making it in the bread machine, because gluten free flour is outrageous!

  • Tablespoon Chia seed in water – 27 cents
  • Eggs – 9 cents each
  • Ezekiel Bread – 18 cents a slice
  • Yogurt – 25 cents each
  • Frozen Strawberries – 25 cents a half cup

Lunch – I usually eat breakfast OR lunch, rarely both. So for me it’s more of a brunch of either breakfast or lunch foods. I cooked a value pack of chicken breasts for $5, which is enough to make 16 sandwiches. I diced it up and it’s in the freezer in 4 packages that would make 4 sandwiches per package, bringing it to 32 cents per serving of chicken. I can make chicken salad, because my family likes that for lunch. But if I choose to  indulge myself in celery, onion and mayo, you can see what it will cost me. I’ll probably do an open faced sandwich, and save my money.

  • Serving of diced Chicken – 32 cents
  • Celery, onion and mayo per serving of chicken salad – 7 cents
  • Ezekiel bread – 18 cents a slice

Snacks – A tablespoon of peanut butter can go a long way for me. I usually eat natural peanut butter, bought on sale of course. But…. This feels like cheating… Got free peanut butter at Walgreens this week! It’s the 12 oz. jar of their new Planter’s Nutrition. I got the “granola banana” one. I don’t know if it’s any good, but I bet I’ll love it when I’m hungry! And even though it’s free, I won’t abuse it. You can see the deal in my freebie finder on the right of this blog thru Sat. 04/27, as well as free romaine at Stater Bros, one of my local supermarkets. I like to spread peanut butter on lettuce and roll up like a taquito! Yum! I buy whole carrots in 2 pound bags for about 10 cents a carrot, but if I find a sale, they may be half that. Figuring full price for now.

  • Tablespoon Peanut Butter – FREE
  • Medium Banana – 20 cents
  • 1 whole carrot – 10 cents
  • Romaine Lettuce – FREE

Dinner – Last night, I made a pot of pinto beans, mashed and froze them in one big package. The cost per serving is 10 cents, and each serving is huge, so I won’t always need a whole 10 cent serving. I’ll thaw it out Sunday night, and eat on that package all week. I also made some of my Busy Mom’s Gluten Free Chicken and Rice Soup. That recipe says it serves 8, but they’re very generous servings. So I divided the batch into 10 servings, and I will eat a half serving at a time. I’ll make a pound of brown rice on Monday and my Lentil Soup  to help me through the week. On Sunday, I’ll log in and see what fresh produce goes on sale, otherwise, I’ll stick to my 12 oz. bags of frozen vegetables I got on sale for $1. So with that said…

  • 1 serving of Beans – 10 cents
  • 1 Corn Tortilla – 2 cents
  • ½ serving Chicken Rice soup – 35 cents
  • ½ Baked potato – 10 cents
  • ½ cup cooked Brown Rice – 10 cents
  • 1 serving lentil soup – 50 cents
  • 3 oz. frozen vegetables (1/4 of the bag) – 25 cents

Whenever I choose to eat something not already calculated as on this “menu” of my current options, I’ll have to figure the cost as I go.

Honestly, doesn’t look easy, but maybe I’ll lose a few pounds!

You can sponsor me in the challenge, or you’re welcome to join me, or… just enjoy watching me suffer! hahaha!

www.TheGroceryGame.com – 4 week FREE trial
Average savings Family of four – $514 a month

Leave a Reply